Obiljležavanje godišnjice “Oluje”: Trg slobode u Novom Sadu prepun građana FOTO
Foto: A. Čavić

Obiljležavanje godišnjice “Oluje”: Trg slobode u Novom Sadu prepun građana FOTO

Hrvatske snage su 4. avgusta 1995. godine napale RSK - teritoriju formalno pod zaštitom UN, načinivši niz zločina i protjeravši 250.000 Srba

Državna ceremonija Dana sećanja na sve stradale i prognane Srbe u “Oluji” održava se na Trgu slobode u Novom Sadu.

Novi Sad je večeras u znaku sjećanja na žrtve najvećeg etničkog čišćenja posle Drugog svjetskog rata, i saosjećanja svih koji su došli da pruže podršku žrtvama progona i odaju poštu stradalima i nestalima tokom najvećeg zločina nad srpskim narodom u novijoj istoriji.

U prisustvu državnog vrha Srbije i rukovodstva Republike Srpske, intonirane su himne Republike Srpske i Srbije – “Moja republika” i “Bože pravde”.

Jedna od stradalnica iz kolone Sanja Vulić iz Dvora na Uni, dijete iz kolone, kaže da su njena osećanja pomješana. Tuguje za rodnim krajem, a oseća veliku čast i zahvalnost predsjedniku Vučiću i zvaničnicima, kao i svim prisutnima koji ne dozvoljavaju da egzodus padne u zaborav.

– Najranija sjećanja moja dosežu do početka 1990. godina, kada je počelo maltretiranje srpskog stanovništva. Svi lijepi događaji i zvuci djetinjstva su potisnuti, zvucima rušenja kuća i pucnjavom – rekla je Vulić.

Kako kaže, najteži trenutak koji je preživela jeste taj što je tri dana gledala u kolonu i pokušavala da pronađe svog oca.

– Tek četvrtog dana stigao je i naš otac, ukrcao nas je u stari gradski autobus u Banjaluci, i poslao put Srbije. On je ostao i nastavio traktorom iza nas – rekla je Vulić.

Njena majka imala je sat vremena da spakuje stvari i napusti sa porodicom vekovno ognjište. Krenuli su put Banjaluke.

– Gledamo strahote u kojima stari umiru, ljudi plaču i sahranjuju ih pored puta – sjeća se Sanja u suzama.

Sanja je navela da je prošlo 27 godina, a Srbija je Krajišnike prihvatila, školovala i zaposlila.

– Ja nisam rođena u Srbiji, ali ovo je moja država, a Novi Sad je moj grad. Ja sada vidim svetlu budućnost za moju djecu koja su rođena ovdje u Srbiji – rekla je Sanja.

Ceremonija je počela parastosom za žrtve koju služi patrijarh srpski Porfirije.

Građanima se obratio patrijarh srpski Porfirije.

– Svi mi ovde sabrani manje ni više delimo istu, veoma sličnu istoriju i moja porodica se na sličan način obrela u ovoj bogatoj gostoljubivoj pokrajini i mnoge druge vladike i sveštenici imaju takvu ili sličnu porodičnu istoriju. Zbog toga se mi braćo i sestre tako dobro suštinski razumjemo i zbog toga se okupljamo svake godine – rekao je patrijarh.

– Sa nama su danas preživjeli svjedoci stradanja. Njihovoj žrtvi i stradanju se klanjamo i pamtimo. Pamtimo i sto puta da pamtimo njihova svjedočenja da ne bi mogao neko da kaže to se nije desilo, to nije istina, to su samo bile humanitarne aktivnosti, to su bile obične ustanove koje su pružale gostoprimstvo onima koji nisu imali glavu gde da sklone – rekao je patrijarh srpski.

– Devetu godinu kako na ovakav način obilježavamo težak zločin i najveće etničo čišćenje poslije Drugog svetskog rata. Dva su razloga zbog kojih smo danas ovdje. Prvi je tuga zbog 250.000 prognanih, a drugi je da bismo svedočili-  rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Sopstvenom narodu, kazao je Vučić, smo nametnuli osjećaj krivice zbog 18 godina zanemarivanja sjećanja na srpsko stradanje.

– Natovarili smo sopstvenom narodu vječni osjećaj krivice. Čak su nam i menjali ime, nazivali nas “hrvatskim Srbima”, “bosanskim Srbima”, “kosovskim Srbima”, a mi smo samo Srbi i razlike među nama nema. To što živimo u različitim državama, ne znači da pripadamo različitim narodima – rekao je Vučić i dodao:

– Srbija neće ćutati i praviti se mrtva kada neko pokuša da ubija i proteruje naše ljude.

Srpski član predsedništva Milorad Dodik rekao je da narod mora da se okupi.

– Srbi iz Krajine polako se u Srbiji i RS oporavljaju, svjesni da samo okupljeni i jedinstveni možemo da očuvamo sećanje i pamćenje – rekao je Dodik.

Obilježavanju godišnjice “Oluje” prisustvuje i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjednica RS Željka Cvijanović, predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i mnoge druge visoke zvanice.

Među mnoštvom okupljenih građana iz cijele Srbije su i izbegli iz Hrvatske, neutješni zbog napuštanja svojih ognjišta i gubitka najmilijih.

Na mjestu na kojem se obično čuju žamor šetača i turista, večeras preovladava svečana atmosfera i tuga, zbog svih apsurda i stradanja koje rat nosi sa sobom.

Godišnjica vojno-policijske akcije Oluja, tokom koje je početkom avgusta 1995. godine zabilježen najveći egzodus Srba od Drugog svjetskog rata, u Hrvatskoj je i ove godine obilježena kao praznik – Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan branitelja, dok se u Srbiji taj zločin bez kazne obilježava komemorativnim skupom u Novom Sadu.

Hrvatske snage su 4. avgusta 1995. godine napale Republiku Srpsku Krajinu – teritoriju formalno pod zaštitom mirovnih snaga UN, načinivši niz zločina i protjeravši 250.000 Srba.

U zločinačkoj akciji “Oluja” je, prema evidenciji Veritasa, 1.872 Srba poginulo i nestalo.

Hrvatska vojska je tokom ofanzive i nakon pada Krajine počinila zločine nad srpskim civilima, a spaljeno je više od 22.000 srpskih kuća.

b92.net

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)