Počela sjednica Generalne skupštine UN
Foto: YT

Počela sjednica Generalne skupštine UN

Na stolu je rezolucija o Srebrenici.

U Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija počela je sjednica posvećena rezoluciji o Srebrenici.

Ovom rezolucijom traži se da 11. juli svake godine bude proglašen kao “međunarodni dan sjećanja i komemoracije na genocid u Srebrenici”.

Očekuje se da će se prisutnim delegacijama na početku sjednice obratiti predstavnik Njemačke, kao jedan od inicijatora da predstavi nacrt, a nije predviđena debata, već samo da zemlje članice obrazlože svoje stavove.

Ni kosponzorima rezolucije neće biti omogućeno obraćanje, ali će, kako saznaje “Glas Amerike”, obraćanje biti omogućeno Aleksandru Vučiću, predsjedniku Srbije i predstavniku Crne Gore, koja je odbila da konsponzoriše rezoluciju, ali je najavila da će je podržati.

Predviđeno je da rasprava preliminarno traje do 19 časova po našem vremenu.

Istoričar Predrag Marković kaže da bi simbolički bio veliki korak ako bi Kina glasala protiv rezolucije o Srebrenici, jer su oni uglavnom uzdržani.

-Glas protiv bi bio jasan glas podrške. Bitna je morolna pobeda, i da smo za istoriju izložili svoj stav. Optužba za genocid je vrlo lukavo napravljena, i napravljena je atmosfera da ako ne glasate za ovu rezoluciju ispada da niste protiv genocida. Reč genocid je doživela pravu inflaciju u poslednje vreme, možda upravo s namerom da se devalvira ono što se desilo recimo u Aušvicu – rekao je Marković.

Kaže da je simbolička težina te rezolucije ogromna, jer su veoma rijetko zemlje optuživane za genocid poput Ruande gde je ubijeno 800.000 ljudi.

-Holokaust nije proglašen za genocid, i ovo je izvitoperen događaj jer se dešava 30 godina posle rata. To je isto kao kada bi Poljaci pokrenuli tužbu protiv Nemačke. Nema ničeg dobronamernog u toj rezoluciji – naglasio je Marković.

15.53 Zvona i zastave u znak protesta

Zvona na brojnim hramovima Srpske pravoslavne crkve zazvonila su danas u podne povodom usvajanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, a građani su na poziv Vlade Republike Srpske istakli zastave kako bi na taj način iskazali protest zbog donošenja rezolucije.

Podizanjem zastava, građani su simbolički iskazali protivljenje namjeri usvajanja za Srbe sporne rezolucije o Srebrenici, a vlasti Srbije i Srpske smatraju da se njome nastoji urušiti ustavna pozicija Republike Srpske i srpskom narodu pripisati epitet genocidnog, prenose Nezavisne.

Zvona su zvonila po blagoslovu Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija, pozivajući vjerni svetosavski narod na molitvu, smirenost, međusobnu solidarnost i nepokolebljivost u činjenju dobra.

Njegova svetost pozvao je pravoslavne vjernike da se ujedine u molitvi za pravdu i mir svim narodima, posebno onima sa kojima vijekovima dijeli zajedničku istoriju sa biblijskom vjerom u srcu i na usnama.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)