Podijeljene reakcije na slanje britanskih vojnih stručnjaka u Bosnu i Hercegovinu
Foto: Freepik

Podijeljene reakcije na slanje britanskih vojnih stručnjaka u Bosnu i Hercegovinu

Dok jedni tvrde da NATO ima pravo da radi na jačanju svojih kapaciteta, drugi odgovaraju da nema legalnog puta da britanski stručnjaci uđu u državu.

Najave premijera Ujedinjenog Kraljevstva da će u Bosnu i Hercegovinu poslati vojne stručnjake koji bi se borili protiv, kako kaže, ruskog uticaja naišla je na podijeljene reakcije u Bosni i Hercegovini.

Dva vojna eksperta koja će priskočiti u pomoć NATO štabu u Sarajevu i Oružanim snagama Bosne i Hercegovine. 750 hiljada funti za uspostavljanje centra za sajber bezbjednost pri Univerzitetu u Sarajevu. To je plan Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.

Na zahtjev Glavnog štaba NATO-a u Sarajevu, britanski vojni ekspert za borbu protiv dezinformacija i civilni savjetnik za stratešku odbranu biće raspoređeni za podršku i obuku Oružanih snaga. Ekspert za borbu protiv dezinformacija će ojačati NATO štab i sposobnost Bosne i Hercegovine da se odupre malignim uticajima – pomažući blokiranju ruskih i drugih napora da se posije nepovjerenje i podriva demokratija u zemlji i regionu.

Kada Britanci dolaze – iz Ministarstva odbrane ne odgovaraju. Članovi Predsjedništva BiH o planovima Borisa Džonsona ne misle jednako.

MILORAD DODIK, član Predsjedništva BiH

– Osim nelegalnog visokog predstavnika, BiH će dobiti i nelegalne, nazovi, vojne stručnjake. Svoju viševijekovnu frustraciju Rusima bi da izliječe na BiH, na kojoj nema ko se nije igrao, obučavao i punio svoje biografije.

ŠEFIK DŽAFEROVIĆ

– NATO štab, pravnim aranžmanima koji regulišu ovo pitanje, ima pravo i obavezu da širi svoje kapacitete, po svojim procjenama sigurnosne situacije u BiH te mu za to nije potrebna saglasnost vlasti BiH, a naročito mu nije potrebna saglasnost vlasti entiteta.

Velika Britanija želi ispoštovati odluke sa NATO samita u Madridu, na kome je usvojen paket odbrambenih mjera za Bosnu i Hercegovinu, kaže profesor međunarodnih odnosa Alija Kožljak. Njegov kolega, profesor Predrag Ćeranić ipak smatra da Britanci kriju stvarne namjere. Kaže da je EUFOR taj koji je zadužen za praćenje stanja u BiH.

ALIJA KOŽLjAK, šef Odsjeka za međunarodne odnose i evropske studije Međunarodnog Univerziteta “Burch”

– Velika Britanija na ovaj način želi da pokaže da je veoma privržena Bosni i Hercegovini i njenoj stabilnosti, ali takođe je opredijeljena da da svoju podršku da Bosna i Hercegovina što prije stekne uslove da bude takođe pozvana u NATO savez.

PREDRAG ĆERANIĆ, dekan Fakulteta bezbjednosnih nauka u Banjaluci

– Može li sutra turski predsjednik Erdogan da kaže “poslaću ja svoje vojne stručnjake ili jednu svoju jedinicu, želim da sačuvam Bosnu i Hercegovinu”. Može li susjedna Hrvatska da pošalje svoje vojne stručnjake jer je zabrinuta za zbog sudbine i situacije u kojoj se nalaze Hrvati u BiH. Da li to pravo ima predsjednik Srbije Vučić?

Eufor je, odmah nakon početka rata u Ukrajini, najavio da će skoro udvostručiti trupe u Bosni i Hercegovini – sa 600 na 1100 i to iz predostrožnosti. I Njemačka se nedavno složila da osigura do 50 vojnika u okviru Misije Altea, čime bi se vratili u BiH nakon deset godina. Ova odluka bi trebalo da bude na snazi do kraja juna naredne godine.

BHRT

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)