PRIJEDLOG VLADI I SAVJETU MINISTARA Kresojević: Ograničiti cijenu peleta na 400 KM po toni (VIDEO)
Foto: D. Rakita

PRIJEDLOG VLADI I SAVJETU MINISTARA Kresojević: Ograničiti cijenu peleta na 400 KM po toni (VIDEO)

"Vlada Republike Srpske i Savjet ministara BiH ne žele da smanje cijenu peleta. Ne postoji niti jedno drugo obrazloženje za situaciju u kojoj proizvođači peleta imaju zabranu izvoza, ali ne prodaju pelet na domaćem tržištu."

Gradski menadžer Bojan Kresojević predložio je Vladi Republike Srpske da donese uredbu o ograničenju cijene peleta na 400 KM po toni.

– Vlada Republike Srpske i Savjet ministara BiH ne žele da smanje cijenu peleta. Ne postoji niti jedno drugo obrazloženje za situaciju u kojoj proizvođači peleta imaju zabranu izvoza, ali ne prodaju pelet na domaćem tržištu, već čekaju da izvezu po ekstra dobiti, a da budžet građana Republike Srpske od toga nema ništa odnosno da se građani, kao što je to i sada slučaj, guše u visokim cijenama peleta – kazao je Kresojević na današnjoj konferenciji za novinare.

Cijena peleta, kako je naveo – sada je oko 900, pa čak i hiljadu KM po toni, iako troškovi poslovanja ne prate taj nivo cijena.

– Ne postoji niti jedno drugo obrazloženje nego da Vlada Republike Srpske i Savjet ministara ne žele da smanje cijenu i da postoji dogovor sa proizvođačima da bude status quo, u kojima je do 31. oktobra zabranjen izvoz peleta. S druge strane, prozivođači peleta ne izvoze, a niti na domaćem tržištu prodaju taj pelet. To je situacija koja, naizgled, ne odgovara nikome – pojasnio je gradski menadžer, dodajući da je „ta mjera propisana samo dok prođu izbori“.

Nakon toga će, ističe gradski menadžer – proizvođači peleta na osnovu povoljne cijene, koje imaju prema Šumama Republike Srpske, izvoziti na inostrano tržište uz ekstra profit.

– Ono što je pravilna reakcija na ovu situaciju jeste da Vlada Republike Srpske donese uredbu o ograničenju cijene peleta na 400 KM i da se po tome ugledaju na Vladu Republike Srbije, koja je donijela uredbu o ograničenju cijene peleta. Takođe, u ovoj situaciji razumno je i da Savjet ministara BiH donese odluku kojom će se omogućiti izvoz jedne tone peleta tek nakon što se prodaju dvije tone peleta na domaćem tržištu i da ta odluka traje za cijelu sezonu – rekao je gradski menadžer.

Ističe da je to sasvim jednostavno rješenje kako da se cijena peleta svede na normalan nivo na cijenu od 400 KM po toni.

Prijedlog mjera za smanjenje cijene peleta trebalo je da bude i tema današnjeg sastanka u Gradskoj upravi, a na koji su nisu odazvali pozvani predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstava i vodoprivrede Republike Srpske, Privredne komore Republike Srpske i Šuma Republike Srpske.

– Ne postoji nijedan drugi zaključak koji se iz ovog može izvući, nego da je njihovo djelovanje sinhronizovano i da vodi u tom pravcu da ne postoji volja da se smanji cijena peleta. Paradoksalno je da imamo prirodnu sirovinu koju ćemo da izvozimo po ekstra cijeni nakon 31. oktobra, a da građani Banjaluke time ništa ne dobijaju nego gube – zaključio je Kresojević.

Pojasnio je da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstava i vodoprivrede Republike Srpske pozvao na sastanak sa namjerom da učestvuju u kreiranju rješenja koje bi u konačnici dovelo do smanjenja cijena peleta.

– Ovo ministrastvo treba da bude dio tima koji će regulisati ovo rješenje. Logično je da se na domaćem tržištu podmire potrebe za peletom pa da se onda izvoze određene količine, a upravo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstava i vodoprivrede Republike Srpske može da ocijeni koje su to mogućnosti za proizvodnju i koje su to potrebe za drvnom prerađevinom kakav je pelet. Tek onda se uključuje resorno ministarstvo trgovine i predlaže Vladi Republike Srpske uredbu o ograničenju cijene – rekao je on.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)