PRIJAVITE SE NA FORUM Seksualno nasilje i uznemiravanje u javnom prostoru – odgovor institucija

PRIJAVITE SE NA FORUM Seksualno nasilje i uznemiravanje u javnom prostoru – odgovor institucija

Vaše tijelo, vaša stvar. Ne uvijek znači ne.

Fondacija „Udružene žene“ iz Banjaluke, organizuje Forum mladih na temu „Seksualno nasilje i uznemiravanje u javnom prostoru – odgovor institucija“.

Forum se održava 11.08.2022. sa početkom u 17h u prostorijama Doma Omladine u Banjaluci. Panelisti na forumu su Brankica Raković, urednica „Lola“ magazina, Olivije Zimonja, načelnik Odjeljenja za visokotehnološki kriminalitet i Igor Cimeša, tužilac u Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka.

– Cilj foruma je da se razvije diskusija sa mladima o fenomenima seksualnog nasilja i uznemiravanja, i da se odgovori na pitanje koja je uloga institucija i kako nas štite? Cilj je i da se mladi podstaknu na razmišljanje o potencijalnim akcijama za jačaje sigurnosti u lokalnoj zajednici. Forum za mlade dio je projekta „Banjaluka – Grad sa nultom tolerancijom na seksualno nasilje i seksualno uznemiravanje“ koji realizujemo u okviru UN Women inicijative pod nazivom “Sigurni gradovi i sigurni javni prostori za žene i djevojke“ i obuhvata niz aktivnosti koje je Fondacija „Udružene žene“ u saradnji sa partnerskim organizacijama realizovala sa ciljem sprečavanja i suzbijanja seksualnog nasilja i uznemiravanja – izjavila je za BLINK portal Teodora Marjanović.

BLINK: Šta se konkretno podrazumjeva pod seksualnim uznemiravanjem i nasiljem u javnom prostoru? 

– Seksualno nasilje je ozbiljan društveni problem i jedan od najtežih oblika nasilja koji predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava. Svjetska zdravstvena organizacija seksualno nasilje definiše kao „bilo koji seksualni čin, pokušaj ostvarivanja seksualnog čina, neželjeni seksualni komentar ili prijedlog koji je usmjeren protiv osobe i njezine seksualnosti, a koji može počiniti druga osoba bez obzira na odnos sa žrtvom ili situaciju u kojoj se nalaze. Uključuje upotrebu sile, prijetnje ili ucjene za ugrožavanje dobrobiti i/ili života same žrtve ili njoj bliskih osoba“ (WHO, 2002).

BLINK: Koliko smo kao društvo upoznati sa ovom pojavom?

– U Bosni i Hercegovini se o seksualnom uznemiravanju, a posebno o uznemiravanju žena na javnim mjestima malo govori i piše. Društveno politički ambijent je takav da se seksualno uznemiravanje kao oblik nasilja nad ženama najlakše toleriše, u najvećem broju slučajeva ostaje neprijavljeno.Uglavnom se tretira kao trivijalan problem, iako se često radi o ponašanjima koja se javljaju kroz duži vremenski period i za koje žrtva ne može dobiti sistemski odgovor i rješenje.

BLINK:  Nedavno je takođe u Domu omladine održan Forum mladih – Šta JESTE a šta NIJE pristanak na seksualni odnos – koliko ste zadovoljni posjetom i da li su mlade žene spremne da govore o ovoj temi? 

– Fondacija “Udružene žene” u okviru istog projekta je održala već dva foruma za mlade, koji su bili veoma dobro posjećeni. Do sada je 50 mladih sa područja Banjaluke prisustvovalo događaju, i više njih je dalo lične izjave na kraju foruma

BLINK: Imate li podatke o broju žena koje su bile prinuđene na seksualne odnose?

– U sklopu projekta smo prošle godine sprovele online anketiranje, na ukupnom uzorku od 494 ispitanika/ispitanice. Ukupno 96.3% ispitanih je odgovorilo da zna šta predstavlja seksualno uznemiravanje. Od tog broja, 70% anketiranih osoba je odgovorilo da je bilo suočeno sa seksualnim uznemiravanjem u javnom prostoru.

BLINK: Koliko su “brzi” odgovori, tačnije reakcije nadležnih institucija kada su u pitanju prijave na ovu temu?

– Od ukupnog broja ispitanica, samo 21% se obratilo za pomoć nekoj od relevantnih institucija ili nekoj od bliskih osoba. Od tog broja, 11% je prijavilo djelo policiji. Jedan od razloga što žrtve nisu prijavile nasilje leži u nepovjerenju u institucije i nedostatku dokaza, odnosno u zasnivanju dokaza samo na izjavi žrtve.

BLINK.BA

BLINK: Šta biste savjetovali mladim ženama ako se nađu u situaciju da ih neko seksualno uznemirava u javnom prostoru?

– Svim ženama koje se nađu u situaciji da ih neko seksualno uznemirava savjetujem da prijave, posebno ukoliko se radi o kontinuiranom seksualnom uznemiravanju koje lako može prerasti u seksualno nasilje. Takođe, Fondacija Udružene žene pruža besplatnu pravnu i psihološku podršku žrtvama rodno zasnovanog i porodičnog nasilja, uključujući i žrtve seksualnog nasilja i uznemiravanja, i mogu nam se javiti na broj 051/462-146 ili na SOS telefon 1264.

Ukoliko želida te učestvujete na forumu „Seksualno nasilje i uznemiravanje u javnom prostoru – odgovor institucija“ prijaviti se možete na teodoramarjanovic34@gmail.com ili na 051/462-146.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)