Sutra PAZITE NA KRPELJE, evo koja je najbolja prevencija i šta ako vas ubode
Foto: V.Ševčuk

Sutra PAZITE NA KRPELJE, evo koja je najbolja prevencija i šta ako vas ubode

Dok boravimo na otvorenom, više smo izloženi krpeljima.

Prvi maj, tradicionalno, provodi se u prirodi.

Dok boravimo na otvorenom, više smo izloženi krpeljima, od kojih je svaki treći zaražen bakterijom borelijom burgdorferi.

Ukoliko nas ugrize, možemo da osjetimo simptome poput osipa, svraba, crvenila, ali može se dogoditi i da simptomi izostanu.

Posljedica neliječene borelioze je Lajkmska bolest, teško infektivno oboljenje koje može da se razvije poslije ujeda krpelja.

Kako to sprečiti i da li ubod zaraženog krpelja podrazumeva i nastanak bolesti za RTS je otkrila je doc. dr Milena Krstić, epidemiolog sa VMA.

Kako bi se izbjegla infekcija ovom bakterijom savjetuje se da se krpelj pažljivo odstrani u roku od 24 časa nakon uboda i odnese na analizu u neku od laboratorija.

– Krpelji su najzarazniji u proljećno-ljetnjoj sezoni, u maju i junu mjesecu. Savjetuje se kretanje betonskim stazama, izbjegavanje nepokošenih terena i terena obraslih žbunjem. Ležanje i sjedenje na travi se nikako ne preporučuje. Možete naletjeti na leglo larvi i doći u ambulantu sa dvadeset, trideset uboda krpelja, što predstavlja problem za odstranjivanje, a time se povećava i mogućnost zaražavanja borelijom – ističe epidemiološkinja sa VMA.

Treba nositi odjeću svjetlih boja kako bismo što lakše uočili krpelja na odjeći, zatim odjeću dugih rukava i dugih nogavica.  

Repelenti, sredstva protiv uboda krpelja, mogu nabaviti u apotekama.

Ova sredstva više sati štite od uboda i namenjeni su odraslima i deci starijoj od dvije godine.

Simptomi uboda krpelja pojavljuju se u vidu crvenila oko mesta uboda, ali to crvenilo može nekada da izostane. Ubod je bezbolan, čovjek može i da ne primjeti.

U 20 do 30 odsto slučajeva ljudi koje ubode zaraženi krpelj, ne postoje nikakvi simptomi i to može da predstavlja problem.

– U tom slučaju se kasni sa dijagnozom Lajmske bolesti koja je posledica zaraženosti čovjeka borelijom burgdorferi. Ova bolest je jako ozbiljna i zahvata kožu, srce, nervni sistem i zglobove – istakla je doktorka i otkrila na koji dio tijela se najčešće kače krpelji.

– Krpelj može da se nastani na bilo kom dijelu tijela, ali najčešće se nastanjuju na ekstremitetima, na toplim mjestima kao što su pazuh i prepone. Kod djece treba posebno obratiti pažnju na kosmati deo glave, iza uha, predeo pupka, pa čak se nekad u uhu mogu naći – objašnjava ona.

Nikakva hemijska sredstva ne smiju da se stavljaju na krpelja, poput acetona, alhohola, benzina, ulja. Neko koristi i cigaretu, paljenje cigaretom nikako nije dozvoljeno. Na taj način ćemo ćemo navesti krpelja da povrati sadržaj, a u tom sadržaju se nalazi bakterija borelija burgdorferi -.

 

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)