ZLATNI PERIOD BANJALUKE Da li ste pogledali dokumentarni film o banu Tisi Milosavljeviću (VIDEO)
Banjalučani su Tisu svrstali u red ličnosti koje su svojim radom i zalaganjem ostavile lični pečat u istoriji grada na Vrbasu.
Ban Tisa Milosavljević je čovjek bez kojeg bi banjalučka istorija ostala uskraćena za čitav jedan zlatni period.
U Banjaluku je došao na Mitrovdan 1929.godine.
Nakon obilaska grada, ban je stvorio nimalo zavidnu sliku. Blato do koljena, neosvijetljene ulice, nedostatak stambenih objekata, neuređene zelene površine, groblje u središtu grada… Mnogo toga moralo se „stvoriti“ da bi Banjaluka postala dostojna prestonica Vrbaske banovine.
Sa gradnjom se nije čekalo. Građene su škole, bolnice, putevi… Kao biseri nižu se velelepna zdanja: Palata Banske uprave, gradski park, činovničke zgrade, Banski dvor, zgrada Higijenskog zavoda, zgrada Niže poljoprivredne škole, Sokolski dom…
Posebna požrtvovanost bana Milosavljevića ogleda se u tome što je bezbroj puta odlazio u audijencije kod kralja u Beograd, moleći za svaki dinar više nego što je planirano, znajući da će Krajišnicima to biti od neizmjerne koristi. Zahvaljujući ovim audijencijama, koje su nerijetko bile uzaludne, osnovane su kulturne institucije kao što su Narodno pozorište Vrbaske banovine i Muzej Vrbaske banovine, osnovni nosioci kulturnog i društvenog života Banovine i Banjaluke.
Banjalučani su Tisu svrstali u red ličnosti koje su svojim radom i zalaganjem ostavile lični pečat u istoriji grada na Vrbasu.
Istoričar Zoran Pejašinović navodi da je ban napustio Banjaluku večernjim vozom 22. aprila 1934. godine, otišavši za Beograd na mjesto ministra saobraćaja u Kraljevskoj vladi.
Svečana povorka Banjalučana ispratila je bana Milosavljevića na putu od Banskog dvora do željezničke stanice.
Svetislav Milosavljević je umro u Beogradu 28. jula 1960. godine, u 78. godini.
Spomenik banu Tisi Milosavljeviću u Banjaluci je otkriven 25. septembra 2004. godine, u samom srcu grada.
Da li ste znali da je MRCN produkcija iz Niša uradila dokumentarni film o Milosavljeviću.
U dokumentarcu se govori i o Banjaluci i dolasku bana u grad na Vrbasu.
U opisu stoji sledeće:
Dokumentrni film “Ministar, Ban, Perikle” se bavi malo poznatim likom i delom nekadašnjeg ministra Svetislava Tise Milosavljevića. Kao jedan od najboljih niških gimnazijalaca koji je planirao da studira tehniku i postane inženjer, biva primoran zbog teške porodične situacije da se opredeli za vojni poziv, ali je oficirsku službu kasnije zavoleo.
BLink