Devet mjeseci “na čekanju”: Republika Srpska i dalje nema Alimentacioni fond
Foto: D. Rakita

Devet mjeseci “na čekanju”: Republika Srpska i dalje nema Alimentacioni fond

Mirna Savić Banjac, savjetnica gradonačelnika Banjaluke za kulturu i socijalnu politiku, rekla je da je prošlo devet mjeseci kako je Vlada RS uputila u proceduru Zakon o privremenom izdržavanju.

Alimentacioni fond je nešto na šta mnogi samohrani roditelji u Republici Srpkoj čekaju već godinama. U nemogućnosti da naplate alimentaciju mnogi roditelji moraju da rade više poslova da bi obezbijedili osnovna sredstva za život sebe i svog djeteta.

Vlada Republike Srpske razmatrala je  Zakon o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske (Alimentacioni fond) i uputila ga u skupštinsku proceduru u maju prošle godine. Do danas nemamo novih informacija o tome kada bi Alimentacioni fond mogao da počne funkcionisati u RS.

Mirna Savić Banjac, savjetnica gradonačelnika Banjaluke za kulturu i socijalnu politiku, rekla je da je prošlo devet mjeseci kako je Vlada RS uputila u proceduru Zakon o privremenom izdržavanju, ali još uvijek nemamo naznaka kada će se ovaj zakon naću u Skupštini Republike Srpske.

– Prošlo je deset godina od kada se samohrani roditelji i udruženja bore za Alimentacioni fond. Vlada RS treba da osnuje Fond koji će biti samo servis i onim roditeljima koji žive sa djecom isplaćuje redovne mjesečne iznose da ta djeca mogu da opstanu, da porodice mogu da žive, a onda Alimentacioni fond pruzimana sebe obavezu da naplati iznose od onog roditelja koji ne živi sa djecom i koji ne plaćaju redovno obaveze. To su većinom majke, a po brojevima koje su poznati u javnosti radi se o oko 300 porodica. Istraživanja u Banjaluci su pokazala da je samo 7 odsto onih roditelja koji ne žive sa djecom, a imaju obavezu da ih izdržavaju svoje obaveze ispunjavaju u potpunosti, a oko 20 odsto to radi povremeno – rekla je Savić Banjac.

Ona kaže da su to brojke koje ne idu u prilog svemu onome što kao društvo trebamo da radimo.

– Kad trebamo da imamo sistemska rješenja na nivou Republike i entiteta dešava se da ovako važne stvari mjesecima čekaju na realizaciju – poručila je Savić Banjac.

Ombudsmani za ljudska prava Bosne i Hercegovine i Ombudsman za djecu Republike Srpske pozvali su 2021. godine na ulaganje dodatnih napora u cilju osnivanja i rada alimentacionih fondova u Bosni i Hercegovini.

Ombudsmani za ljudska prava Bosne i Hercegovine i Ombudsman za djecu Republike Srpske ističu da je pravo djeteta na izdržavanje jedno od osnovnih prava djeteta zagarantovano članom 27. UN Konvencije o pravima djeteta po kojem dijete ima pravo na životni standard primjeren fizičkom, mentalnom, duhovnom, moralnom i društvenom razvoju.

O ZAKONU

Osnovni razlog za donošenje Zakona o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske jeste potreba za unapređenjem položaja djece, kojima je potrebna podrška Republike da ostvare zakonsko pravo na izdržavanje.

Pravo na privremeno izdržavanje od strane Fonda ima dijete čiji dužnik obaveze izdržavanja, na osnovu izvršne isprave, ne izvršava ili djelimično izvršava obavezu izdržavanja, na način da nisu plaćena tri mjesečna obročna davanja i više mjesečnih obročnih davanja izdržavanja u posljednjih 12 mjeseci uzastopno ili sa prekidima, računajući od dana kada je pokrenut izvršni postupak.

Zakonom je, između ostalog, definisano da se pravo na privremeno izdržavanje priznaje djetetu od dana podnošenja zahtjeva Fondu. Novčani iznos privremenog izdržavanja određuje se u visini iznosa određenog u izvršnoj ispravi, a postupak za ostvarivanje prava na privremeno izdržavanje Fond pokreće na zahtjev zakonskog zastupnika djeteta, ili na zahtjev organa starateljstva.

Privremeno izdržavanje isplaćuje Fond na osnovu rješenja o priznatom pravu na privremeno izdržavanje, a to podrazumijeva: ukupan iznos dospjelih a neisplaćenih potraživanja djeteta prema obvezniku izdržavanja i ubuduće, u mjesečnim iznosima za mjesec u kome potraživanje dospijeva. Isplatom iznosa privremenog izdržavanja Fond stupa u pravni položaj povjerioca prema obvezniku izdržavanja i na njega prelaze potraživanja izdržavanja u visini isplaćenog iznosa privremenog izdržavanja uvećanog za iznos zakonske zatezne kamate i troškova postupka.

Do potpunog namirenja potraživanja od obveznika izdržavanja, obvezniku izdržavanja će se odbiti izdavanje putne isprave, odnosno putna isprava će se oduzeti, u skladu sa zakonom kojim se uređuje oblast izdavanja putnih isprava.

– Osnivanje novog Fonda, sa posebnom namjenom po ovom osjetljivom društvenom pitanju, jasno nas opredjeljuje da se uhatimo u koštac sa nesavjesnim zakonskim dužnicima, kada je u pitanju izdržavanje djece – ističu iz Vlade RS.

BUKA

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)