NSRS izglasala: Odluke Kristijana Šmita NE MOGU BITI OBJAVLJENE u Službenom glasniku RS!
Foto: D. Rakita

NSRS izglasala: Odluke Kristijana Šmita NE MOGU BITI OBJAVLJENE u Službenom glasniku RS!

Za su glasala 54 narodna poslanika, a inicijativa za izmjenu zakona je došla od 57 poslanika koju je kasnije potpisalo još devet poslanika.

U Narodnoj skupštini Republike Srpske po hitnom potupku usvojen je Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske, a kojom se briše odredba zakona koja propisuje da će se u “Službenom glasniku RS” objavljivati propisi i drugi akti koje donosi visoki predstavnik u BiH.

Za su glasala 54 narodna poslanika, a inicijativa za izmjenu zakona je došla od 57 poslanika koju je kasnije potpisalo još devet poslanika.

Poslanicima iz vladajuće većine u republičkom parlamentu pridružio se i opozicioni SDS koji će, prema riječima šefa poslaničkog kluba Vukote Govedarice, dati podršku pomenutom zakonu.

Kao razlog za donošenje ovog zakona navodi se  da Kristijan Šmit nije imenovan u skladu sa članom 1. stav 2. Aneksa 10, on se ne može smatrati visokim predstavnikom u BiH i to je razlog zašto Republika Srpska ne priznaje visokog predstavnika i zbog čega neće više objavljivati propise i druge akte koje donosi visoki predstavnik u BiH u „Službenom glasniku Republike Srpske“.

Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS je u ime predlagača tokom uvodne riječi rekao da su Kancelarija visokog predstavnika (OHR) i Ustavni sud BiH bili “jedini pravi kreatori kriza” u zemlji.

– Opšte je poznato da su OHR i Ustavni sud BiH jedine institucije u BiH gdje ne postoji mogućnost entitetske zaštite i gdje van dejtonskih principa, da je potrebna saglasnost oba entiteta i sva tri naroda, odlučuju bez njihove saglasnosti – rekao je Stevandić i  dodao da OHR nema legitimitet iako ga prihvata dio međunarodne zajednice.

Premijer Srpska Radovan Višković je rekao da Kristijan Šmit nije imenovan u skladu sa Dejtonskim sporazumom, kao i da visoki predstavnici u prošlosti, koji su imenovani u skladu sa Dejtonskim sporazumom, nisu imali ovlaštenja da rade stvari koje su činili.

– Ovaj posljednji nema nikakav legitimitet, nije prošao u UN. Da li mi kao odgovorni ljudi, a to ste pokazali i oni koji ste potpisima podržali današnju sjednicu, treba da ćutimo? Ili da kažemo u najmanju ruku ono što je obaveza narodnog poslanika a to je da se ne može  u Službenom glasniku objavljivati uredbe, odluke, i zakoni nekoga ko nije ni defakto ni dejure visoki predstavnik – rekao je predsjednik Vlade RS.

Višković je reko da je među onim koji su svojevremno platili veli ceh arogancije OHR-a i visokog predstavnika ima i više ljudi koji su trenutno u Narodnoj skupštini, dodajući da je i on jedan od tih osoba.

Tokom višečasovne sjednice o ovom pitanju, mogli su se čuti brojni razlozi zbog kojih je neophodno donijeti izmjene zakona, od toga da je OHR od samog početka u BiH izašao iz svojih nadležnosti koje su predviđene Aneksom 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir, da su Republika Srpska i njeni legitimn  izabrani predstavnici početkom 2000-ih pretrpili višestruku štetu  visokih predstavnika, do toga da će donošenje ovih zakonskih rješenja odbraniti Srpsku i njenu imovinu, a nakon što je stigla vijest da OHR priprema nametanje zakona na tom planu.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)