Održana memorijalna akademija povodom Dana sjećanja na žrtve Holokausta
Foto: D. Rakita

Održana memorijalna akademija povodom Dana sjećanja na žrtve Holokausta

Za datum obilježavanja izabran je 27. januar - dan kada su jedinice Sovjetske armije 1945. godine oslobodile najveći nacistički koncentracioni logor - Aušvic.

U Banjaluci je večeras u Јevrejskom kulturnom centru “Arie Livne” održana Memorijalna akademija povodom Međunarodnom dana sjećanja na žrtve Holokausta.

Akademiji su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenada Stevandić, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Repulike Srpske Zlatan Klokić, potpredsjedavajuća Vijeća naroda Srpske Nada Tešanović i direktor Republičkog sekretarijata za vjere Dragan Davidović, kao i druge visoke zvanice Republike Srpske, gosti iz diplomatskog svijeta i Јevrejske zajednice Banjaluka.

Akademiju je organizovala Јevrejska opština Banjaluka i Društvo srpsko-jevrejskog prijateljstva.

Predsjednik Društva srpsko-jevrejskog prijateljstva Zoran Pejašinović ranije je Srni rekao da je novina u ovogodišnjem obilježavanju to što će iščitavati imena banjalučkih Jevreja koji su stradali u Holokaustu.

– Želimo da približimo javnosti i da personalizujemo žrtve koje su izgubile život u Holokaustu u doba Nezavisne Države Hrvatske u Banjaluci – naveo je Pejašinović.

On je istakao da je želja da se na ovaj način potvrdi koliko je važna kultura sjećanja na žrtve Drugog svjetskog rata, ovaj put na jevrejske žrtve iz Banjaluke, koja traži poštovanje i aktivan odnos prema svemu tome.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta ustanovljen je 1. novembra 2005. godine rezolucijom Generalne skupštine UN.

Za datum obilježavanja, odnosno sjećanja na milione žrtava stradalih u Holokaustu tokom Drugog svjetskog rata izabran je 27. januar – dan kada su jedinice Sovjetske armije 1945. godine oslobodile najveći nacistički koncentracioni logor – Aušvic.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)