Drinić: Probleme rješavati u institucijama, ne na ulici
Foto: D. Rakita

Drinić: Probleme rješavati u institucijama, ne na ulici

Oblast socijalne zaštite nije i ne smije da bude teren za nadigravanje političkih igrača - kaže Drinić.

Uoči protestnog skupa roditelja njegovatelja iz cijele Republike Srpske, najavljenog za sutra u Banjaluci, narodni poslanik u Parlamentu Srpske Nebojša Drinić ponovo je pozvao nadležne da probleme najranjivijih kategorija društva riješe u institucijama.

– Još nije kasno. Ako djeca s poteškoćama u razvoju i njihovi roditelji budu na ulici tražili pomoć, biće to naša kolektiva sramota i poraz – poručio je Drinić, uz naglašenu ocjenu da oblast socijalne zaštite nije i ne smije da bude teren za nadigravanje političkih igrača.

– Kao narodni poslanik skrenuo sam pažnju resornom ministru na evidentan problem, koji ipak nije riješen. Pokazao sam i spremnost da amandmanski djelujem na Zakon o dječijoj zaštiti RS. Ako to učini bilo ko drugi, iz vlasti ili opozicije, glasaću za – podvlači Drinić.

Objašnjava da, nakon glasnog zalaganja za probleme roditelja njegovatelja, svakodnevno dobija njihove pozive, te da svaka od tih priča kod iole normalnog čovjeka budi potrebu da reaguje i pomogne koliko je moguće.

Osnovne zahtjeve roditelja njegovatelja prenosimo u cijelosti.

– Ukidanje starosne granice za djecu i omladinu kojoj trebaju roditelji njegovatelji.

– Roditeljima njegovateljima, uz (ionako simboličnu) novčanu naknadu, uplaćivati doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje.

– Status roditelj njegovatelj ne poništavati boravkom djece s najtežim oblicima invaliditeta u školama ili dnevnim centrima.

– Nakon eventualne smrti djeteta s poteškoćama u razvoju, ne poništavati status roditelju njegovatelju najmanje pola godine.

Podsjetimo, Drinić je i ranije govorio na ovu temu kada je na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske govorilo o dopunama Zakona o dječijoj zaštiti Republike Srpske.

-Treba priznati status roditelja njegovatelja koji je nezaposlen, a čije dijete ima autizam ili  trajni invaliditet ili za koga nema šanse da mu se promijeni zdravstveno stanje. To što dijete ima invaliditet, ne znači da ne treba odlaziti u društvene centre, školu ili slično, tako se pruža šansa i roditeljima da imaju vrijeme za sebe – navodi Drinić.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)