GOSPODAR MORA Pronađeni fosilni ostaci kita stari 41 milion godina
phys.org

GOSPODAR MORA Pronađeni fosilni ostaci kita stari 41 milion godina

Ova "nova" drevna vrsta kita je naučno nazvana Tutcetus rayanensis.

Fosilni ostaci vrste kita koja je dominirala morima na prostoru drevnog Egipta prije 41 milion godina su pronađeni zahvaljujući Centru za paleontologiju kičmenjaka Univerziteta Mansouora u Egiptu.

Ova “nova” drevna vrsta kita je naučno nazvana Tutcetus rayanensis, a fosilizirani primjerak je pronađen u blizini Fajuma u bloku rečnjaka srednjeg okeana.

Fosil se sastoji od lobanje, čeljusti, hioidne kosti i atlasa, a ispitivanjem je otkriveno da stvorenje predstavlja porodici izumrlih kitova bazilosaurida (uključuju kitove i delfine).

Tutcetus je bio najmanji poznati bazilosaurid, barem sudeći prema fosilnim ostacima koji pokazuju da je životinja bila duga 2,5 metara i teška oko 187 kilograma.

Naučnici ističu da ovaj fosil daje važne informacije o evoluciji kitova bazilosaurida.

Porodica Basilosauridae označava ključni period u evoluciji kitova kada su napravili tranziciju iz kopnenih u morske životinje. Tutcetus je fosil koji na pravi način oslikava jednu od ranih faza prelaska s kopna u more.

Tokom ove faze je kit evoluirao tako da posjeduje karakteristike ribe poput aerodinamičnog tijela, moćnog repa i peraja, a stražnji udovi su bili dovoljno očigledni da se identifikuju kao “noge”.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)