Grmuša: Imam tri preduslova za razgovore o budućnosti Banjaluke
Foto: D.Rakita

Grmuša: Imam tri preduslova za razgovore o budućnosti Banjaluke

A prije svega, smatra on, potrebno je hitno usvojiti Urbanistički plan.

Odbornik PDP-a u Skupštini grada Banjaluka Milko Grmuša istakao je da bilo kakvi razgovori o budućnosti Banjaluke, imaju smisla samo ako se prije toga hitno usvoji Urbanistički plan, Plan kapitalnih investicija za petogodišnji period te implementacija zakonom propisanih odredbi koje nalažu sprovođenje transparentnih i zakonitih javnih konkursa kad je riječ o zapošljavanju radnika u gradskim preduzećima.

Napisao je on ovo na društvenim mrežama, te naveo da su to ključne tačke, kao i da imaju smisla samo i isključivo na sljedećoj platformi.

-Hitno usvajanje Urbanističkog plana, neusvajanje regulacionih planova do ovog trenutka i momentano zaustavljanje betonizacije Banjaluke, zatim usvajanje dokumenta Plana kapitalnih investicija za petogodišnji period, a u tom dokumentu bi se tačno navelo šta se to gradi, koliko to košta i u svakom budžetu bi bile predviđene te investicije. Ne bi bilo potom političko-tajkunskih trgovina, ne bi bilo izbacivanja i ubacivanja kapitalnih projekata shodno bilo čijim ličnim interesima, na vrijeme bi se prikupljala dokumentacija i radilo bi se u skladu sa zakonom. Treća tačka je beskompromisna implementacija zakonom propisanih odredbi koje nalažu sprovođenje transparentnih i zakonitih javnih konkursa kad je riječ o zapošljavanju službenika i namještenika u Gradskoj upravi – napisao je Grmuša na svom profilu.

Dodao je da ove tri ključne tačke nisu politički program, nego elementarno poštovanje zakona.

-One svjedoče koliko dno smo kao društvo dotakli kad se poštovanje zakona predstavlja kao nerealna utopija – naveo je Grmuša, prenosi Banjaluka.net.

Naveo je da je sa sagovornicima koji prihvate ova tri preduslova za bilo kakav razgovor spreman da razgovara o političkom programu za Banjaluku čije ključne tačke su sljedeće:

· Profesionalizacija gradskih preduzeća i smjena nesposobnih rukovodstava istih;

· Restrukturisanje “Eko Toplane” Banjaluka i oštar zaokret u načinu rada ne samo ovog privrednog društva, nego i samog koncepta javnog grijanja i energetske efikasnosti;

· Afirmisanje tehnološke transformacije Gradske uprave i privrednog ambijenta u Banjaluci;

· Korišćenje modernih i jeftinijih mehanizama finansiranja razvojnih projekata korišćenjem “zelenih obveznica”;

· Izrada socijalne karte i subvencije samo onih građana koji su zaista socijalno ranjivi, a ne i onih bogatih i mega-bogatih;

· Decentralizacija Banjaluke, infrastrukturno i komunalno snaženje područja grada i van užeg i šireg centra grada;

· Zatvaranje užeg centra grada za saobraćaj privatnim motornim vozilima, promjena koncepta javnog saobraćaja i afirmisanje gradskog javnog prevoza:

· Eliminacija nezakonitog i parazakonitog uticaja tajkuna na donošenje političkih odluka u gradu Banjaluka.

· Potpisivanje sporazuma o zajedničkoj privrednoj lokalnoj politici sa svim lokalnim zajednicama koje su do pedeset kilometara udaljene od Banjaluke sa ciljem stvaranja šireg prostora sa najoptimalnijim ambijentom za poslovanje i investiranje u regiji jugoistočne Evrope;

· Afirmisanje kreativnih industrija i IT industrija kao pogona za samozapošljavanje u gradu.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)