MANJA POTRAŽNJA Pale cijene željeza i čelika
Foto: A. Čavić

MANJA POTRAŽNJA Pale cijene željeza i čelika

"Moguće je da je do pada cijena, ali i potražnje došlo zbog krize koja je uzrokovana pandemijom virusa korona, i krizom zbog rata u Ukrajini."

Manja potražnja za željezom i čelikom na domaćem tržištu dovela je do smanjenja cijena ovih materijala te pogurala izvoz van BiH.

Kako se navodi u podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u prvih osam mjeseci ove godine uvezeno je željeza i čelika te proizvoda od željeza i čelika u ukupnom iznosu od 1.301.279.553 KM.

-U istom periodu iz Bosne i Hercegovine je izvezeno željeza i čelika te proizvoda od željeza i čelika ukupne vrijednosti 1.372.374.921 KM – stoji u podacima UIO BiH.

Dalje se ističe da je najviše ovih materijala uvezeno iz Srbije, i to za iznos od 261.675.340 KM.

– Nakon Srbije, najviše željeza i čelika te proizvoda od željeza i čelika u prvih osam mjeseci ove godine uvezeno je iz Italije za 227.517.640 KM, pa Turske za 154.329.760 KM i Kine u iznosu od 153.204.285 KM – piše u podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Sa druge strane, najviše željeza i čelika u prvih osam mjeseci ove godine izvezeno je u Hrvatsku za iznos od 273.027.707 KM.

– Zatim slijedi izvoz u Srbiju za 240.005.207 KM te Austriju za 152.079.115 – ističe se u podacima UIO BiH.

Miloš Vidić iz firme “Komerc Mali” iz Prnjavora, koja se bavi dobavljanjem građevinske opreme, rekao je za “Nezavisne” da su se u posljednja tri mjeseca cijene građevinskog materijala ustabilile.

– Cijene nekih građevinskih materijala malo se podignu, pa malo spuste, ali to je sve nešto sitno, uglavnom bitno je da su se ustabilile. Prije pola godine cijena željeza i čelika je pristojno pala, za otprilike 25 odsto, i od tada su cijene stabilne – kazao je Vidić. Prema njegovim riječima, vrijednost željeza i čelika je pala najviše zbog manje potražnje, te visokih cijena koje su bile izražene zbog pandemije virusa korona.

– Jedan od faktora, ali blagi, jeste rat u Ukrajini. Ipak, mislim da se više svi izvlače na to, nego što je to u stvari i problem. Osnovni razlog su ipak visoke cijene željeza i čelika koje su bile na našem tržištu. Potražnja je najveći problem bila u tom trenutku. Cijena čelika je trenutno pristojna i može da se funkcioniše, ali tu treba uzeti u obzir i mnoge druge cijene materijala, kao što su gorivo, drvne građe i tako dalje. Kada je pala cijena željeza, cijena nijednog od drugih materijala koji su potrebni za gradnju nije pala – istakao je Vidić.

Ekonomista Admir Čavalić smatra da pad cijena metala i građevinskog materijala najviše ukazuje na znakove recesije.

-To znači da je pala potražnja za ovim materijalima tako da je logično i pala cijena željeza i čelika. Moguće je da je do pada cijena, ali i potražnje došlo zbog krize koja je uzrokovana pandemijom virusa korona, ali i krizom zbog rata u Ukrajini – kazao je Čavalić.

Na pitanje koji su razlozi većeg izvoza od uvoza željeza i čelika ove godine, Čavalić odgovara da je moguće da je došlo do veće potražnje na nekom drugom tržištu, što su naši izvoznici iskoristili i povećali, kako izvoz, tako i profit.

-Moguće je da se potražnja za čelikom i željezom povećala u nekoj zemlji okruženja, te smo mi to iskoristili i njima plasirali naše proizvode – kazao je Čavalić.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)