Pogledajte kako je Ministarstvo prosvjete i kulture podijelilo novac od poreza na kocku
Foto: Pexels

Pogledajte kako je Ministarstvo prosvjete i kulture podijelilo novac od poreza na kocku

Revizori bez primjedbe.

Prihodi od igara na sreću u Republici Srpskoj u protekle 2 godine iznosili su 218 miliona KM, od čega je 186 miliona KM pripalo budžetu Srpske. Četvrtinu tog pozamašnog kolača bi, prema Uredbi Vlade Srpske, trebalo da pripadne kulturnjacima i umjetnicima.

A koliko je od tog novca zaista “proslijeđeno” Ministarstvu prosvjete i kulture Srpske i ko se na kraju okoristio od poreza na kocku?

Kako se navodi u odgovoru na pitanja Srpskainfo, Ministarstvo prosvete i kulture je od igara na sreću u protekle 2 godine dobio ukupno 536.000 KM, mada bi ta cifra, ako je suditi po ukupnim prihodima, trebalo da bude bar osam puta veća.

Okoristilo se i predstavništvo u Beogradu
– Za oblast obrazovanja je izdvojeno ukupno 150.000 KM, dok je za oblast kulture izdvojeno ukupno 386.000 KM – navodi se u odgovoru.

Izmjenom Pravilnika o raspodjeli se, osim na javnim konkursima, novac od poreza na kocku može dijeliti i po odluci Vlade za projekte za koje Vlada Srpske utvrdi da su od javnog interesa za Republiku Srpsku.

-U oblasti obrazovanja, novac od igara na sreću je usmjeren na projekat „Podsticaj timovima za podršku nadarenim i talentovanim učenicima za rad sa talentovanom i darovitom djecom u školama Republike Srpske“, za šta je 2022. izdvojeno 50.000 KM, a 2023. 100.000 KM – navode iz Ministarstva, ne preciziravši ko i gdje provodi taj projekat, prenosi Srpskainfo.

– U oblasti kulture, u 2022. godini je ukupno 366.000 KM od igra na sreću izdvojeno za projekte u skladu sa utvrđenim prioritetima – navode iz Ministarstva.

Od tog novca je, na primjer, sa 45.000 KM pomognuta obnova rodne kuće Branka Ćopića u Hašanima, opština Krupa na Uni, a Predstavništvo Srpske u Beogradu je dobilo 15.000 KM za “nastup” na beogradskom Sajmu knjiga.

Po 50.000 KM su dobile Javne ustanove Gradsko pozorište Gradiška i Centar za kulturu Šamac.

Najviše novca je pripalo Udruženju građana “Centar za vizuelnu umjetnost” iz Banjaluke, kojem su finansirana 2 projekta.

Za projekat “Čitajmo zajedno”, u kojem su studenti predstavljali svoje radove na temu ćiriličnih slova, dobili su 50.000 KM, a za izradu monografije Akademije umjetnosti u Banjaluci dodatnih 5.000 KM.

Zanimljivo je da su osnivači ovog udruženja profesori i profesorice Akademije umjetnosti u Banjaluci i da oni, prema ranijem pisanju medija, često dobijaju novac za projekte i od Grada Banjaluka i od Univerziteta na kojem zaposleni i primaju plate iz javnih sredstava.

Kao i u nekim drugim oblastima i u prosvjeti i kulturi 2023. nije bilo konkursa za raspodjelu novca od poreza na kocku, iako su prihodi po tom osnovu iznosili rekordna 124 miliona KM

– Zbog rebalansa budžeta na poziciji granta za finansiranje projekata i programa od igara na sreću, korigovan je iznos sa 991.500 KM na 120.000 KM. Od toga je 100.000 KM raspoređeno na oblast obrazovanja, a 20.000 KM na oblast kulture – navode iz Ministarstva.

Tako je kultura spala na 20.000 KM, koji su, bez konkursa, kako se navodi “utrošeni su na tradicionalnu kampanju Čitajmo zajedno“. Ko je provodio tu kampanju u Ministarstvu ne otkrivaju.

Poručuju, međutim, da su grantovi u kulturi svake godine predmet Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske i da revizori nikad nisu imali nijednu primjedbu.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)